המרפאה לטיפולי פוריות והפריה חוץ גופית | הח"ג ישראל
» אודות הקבוצה

אודות הקבוצה

מנהלי מרפאת שלושת הפרופסורים לטיפולי הפריה חוץ גופית  הינם: פרופ' ש. משיח, פרופ' י. דור ופרופ' ד. לברן, החלוצים והמנוסים בתחום האבחון והטיפול בבעיות פוריות בכלל וכן הפריה חוץ גופית (IVF) בפרט, הן ברמה הישראלית והן ברמה העולמית.

קצת היסטוריה:
בשנת 1978, הודיעו חלוצי ההפריה החוץ גופית בעולם, אדוארדס וסטפט, על הצלחתם בהשגת ההיריון הראשון בעולם מהפריה חוץ גופית ועל הולדתה של "ילדת המבחנה" הראשונה בעולם (לואיז בראון, אנגליה).
זמן קצר מאוחר יותר, ייסדו פרופ' משיח (שהיה מנהל האגף למיילדות וגינקולוגיה במרכז הרפואי שיבא בתל השומר) ופרופ` דור (שהתמחה ב-IVF בסקוטלנד), את היחידה הראשונה בארץ להפריה חוץ גופית (במרכז הרפואי "שיבא" - תל השומר) אליה הצטרף במהרה פרופ' לברן (שהתמחה ב-IVF באוסטרליה).
יחידה זו התברכה בהרבה הישגים חלוציים: ביחידה זו הושג לראשונה, בשנת 1982, "הריון המבחנה" הראשון בישראל (והשישי בעולם כולו). הניסיון והחשיפה למקרים רבים ושונים עושה אותם לבעלי הניסיון בתחום הפוריות בארץ ובעולם (ביצעו כ-25% מטיפולי הפריית מבחנה בישראל).

מאז ועד היום, השיגו שלושת הפרופסורים, הצלחות כבירות עליהן קיבלו את הכבוד הראוי בכנסים בינלאומיים: הם היו חלק מקבוצת הרופאים והחוקרים הראשונה בעולם שהשיגה הריונות בטיפול בתכשירים הורמונים אנושיים (הפרגונל), השיגו את הריון ה-IVF הראשון בארץ (והרביעי בעולם), השיגו את ההיריון הרביעי בעולם מהקפאת עוברים, הביאו לארץ את הידע לטיפול בעקרות הגבר על ידי מיקרומניפולציה (ICSI), את הטיפול בעקרות הגבר הקשה על ידי שאיבת זרע מאשכים (TESA,TESE), כלים לאבחון גנטי בעובר המתפתח במעבדה (PGD), תרומת ביציות לנשים עם אי ספיקה שחלתית ונשים לאחר גיל המעבר, טיפול הפריה ללא הורמונים (IVM), השתלת רקמת שחלה לאחר הקפאת והשגת הריון מוצלח (הראשון בעולם), חנכו ולימדו דורות רבים של מתמחים וסטודנטים (מהארץ ומחו"ל) את עקרונות טיפולי הפוריות ועוד.

לפני 24 שנה, לאור הישגיהם הגדולים באותה תקופה, העניק להם, שר הבריאות דאז, מוטה גור, את הזכות לפתוח יחידת IVF פרטית וזאת בצד המשך עבודתם כראשי מערכות בריאות ציבוריות מוליכות. לצורך הקמת היחידה נבחר בית החולים הפרטי הגדול דאז: "אסותא" (בבעלות חברת כלל). שלושת הפרופסורים התחייבו בפני אסותא, שיביאו איתם 10 מטופלות IVF לחודש, כאשר בחודש מאי 2009, טופלו ביחידה כ-500 נשים.

כבר בתחילת דרכם, רצו לעזור לציבור שלא יכול להרשות לעצמו להגיע אליהם באופן פרטי. והם יזמו את הקמתה של המרפאה הציבורית באסותא (אשר נוהלה ע"י שלושתם בלבד באופן שבו לא ניתן היה לבדל את מחלקת ה-IVF באסותא, מהם) ואת המרפאה הציבורית "רמת מרפא" (שהיתה בחסות משותפת של קופ"ח מכבי, תל השומר ובי"ח רמת מרפא ובה היו רופאים מנוסים וצעירים). מרפאות אלו התפתחו מאפס ובמהרה הכתיבו את הסטנדרט למרפאות פוריות בארץ.

עם המעבר של אסותא למשכנה החדש, הסתיים החוזה בין אסותא לשלושת מנהלי יחידת ה-IVF, ונבחרה הנהלה חדשה. ללא היסוס, החליטו שלושת הפרופסורים להמשיך ולקיים את המרפאה הציבורית שייסדו בזמנו באסותא, המיועדת לנשים וזוגות אשר לא יכולים להרשות לעצמם לשלם עבור רפואה פרטית, ושמה החדש הינו: "המרפאה לטיפולי הפריה חוץ גופית" (IVF ISRAEL).

ייחודה של המרפאה, שעל אף שהיא מרפאה ציבורית, את האבחון והטיפול נותנים שלושת הפרופסורים בעצמם. המשמעות עבור מטופלות ה-IVF הינה שכאשר מגיע הצורך ב-IVF, ועל פי ההסכם שכרתו עם אסותא, ניתנה להם האפשרות כקבוצה, לבצע את ה-IVF, כאשר אחד מהם מבצע בפועל שאיבת ביציות והחזרת עוברים. כל זאת, תמורה טופס 17 אותו מביאה המטופלת ואשר מיועד לבית החולים אסותא.

בשונה מהשירות אותו הם נותנים במרפאותיהם הפרטיות, במרפאה לטיפולי הפריה חוץ גופית הם עובדים כקבוצה. אחד משלושת הפרופסורים יהיה זה שיעשה את השאיבה וההחזרה, בהתאם לתורנות שהם חולקים ביניהם.

מרפאת שלושת הפרופסורים לטיפולי הפריה חוץ גופית ממשיכה את מוניטין והעשייה שבנו שלושת הפרופסורים, לפני שהשתנה ההסכם עם אסותא. סוד הצלחתם הינו שעל אף התחרות הטבעית הקיימת, הם משלבים ידיים ואת האינטרס המשותף לכולם, המשך פיתוח תחום הפוריות, תוך כדי שאיפה למצויינות אישית וקבוצתית, המתאפשר בזכות השילוב ביניהם אשר מפרה ומאפשר סינרגיה בעשייה וכפועל יוצא משפר את השירות הניתן לציבור המטופלים.

עם התפתחות המרפאה, מבטיחים שלושת הפרופסורים לפנות לקופות החולים השונות בבקשה להרחיב את הטיפול לפריון ציבורי, מעבר ל-הפריה חוץ גופית.

לצוות המכון יש מוניטין בינלאומי בתחום, והמכון משמש אבן שואבת לזוגות מארצות שונות המגיעים למכון לקבלת טיפול.
design by kitsh.co.il | developed by entry interactive
© מרפאת שלושת הפרופסורים לטיפולי הפריה חוץ גופית, כל הזכויות שמורות