ביוץ

ביוץ הינו השלב בו הביצית יוצאת מהשחלה לכיוון החצוצרה וממתינה שם לתא הזרע על מנת שתתרחש הפריה וייווצר הריון. על מנת להגדיל את הסיכויים להיכנס להריון זהו הזמן הטוב ביותר לקיים יחסי מין. מכיוון שאצל רוב הנשים המחזור החודשי לא סדיר וקבוע קשה לקבוע את מועד הביוץ המדויק ולכן קשה מאוד לקיים יחסי מין בדיוק בזמן הביוץ ולהיקלט להריון. ישנן ערכות המאפשרות לחשב את מועד הביוץ המשוער וכן בטיפולי הפריה חוץ גופית מדכאים את הביוץ הטבעי של האישה ומתזמנים מועד ביוץ שיתאים למועד ההפריה. ישנן נשים המדווחות שבמועד הביוץ הן מרגישות לעיתים תחושה של אי נעימות, דקירות בבטן התחתונה ואף כאב עמום. כל הסימנים האלה יכולים לעזור לאישה לזהות מתי היא מבייצת בתוספת מעקב ושיטות של חישוב מועד הביוץ המשוער על מנת להגדיל את הסיכויים להרות.

מתי מתרחש הביוץ?

תהליך הביוץ מתרחב בזמן של שבועיים לאחר הופעת המחזור החודשי. אין אפשרות לדעת מהו מועד הביוץ המדויק אצל נשים המנסות להיכנס להריון באופן טבעי ולכן מחשבים את המועד המשוער ומייעצים לקיים יחסי מין מספר ימים לפני המועד המשוער ומספר ימים לאחריו או יום כן יום לא ועל ידי כך להגדיל את הסיכויים לקליטת ההריון.
על מנת להגדיל את סיכויי קליטת ההריון יש לקיים יחסי מין כמה שיותר קרוב למועד הביוץ ולכן חשוב לחשב את מועד הביוץ המשוער.

לפי המדריך על ביוץ באתר מדיקו: “כ-15% מהזוגות בגיל הפוריות יחוו בעיות פוריות. בכשליש מהמקרים הבעיה נובעת מהפרעות ביוץ, או הפרעות נוספות אצל האישה.”

ביוץ – כיצד ניתן לחשב את מועד המשוער?

  1. מכיוון שהביוץ מתרחש כשבועיים לאחר הופעת המחזור החודשי יש לספור ארבע עשר ימים מסיום המחזור החודשי ולאחר מכן לקיים יחסי מים לסירוגין במשך שבוע- יום כן יום לא. שיטה זו נקראת שיטת הניסוי.
  2. מדידת חום השחר- מבחינה פיסיולוגית חום הגוף עולה לאחר הביוץ בחצי מעלה. לכן, מתחילתו של המחזור החודשי על האישה לבדוק את חום גופה מיד לאחר שהתעוררה בבוקר.ברגע שהחום יעלה יהיה ניתן לדעת מתי יש לקיים יחסי מין. החיסרון העיקרי בשיטה הוא שלעיתים מקיימים יחסי מין לאחר שהתרחש הביוץ אך אם עוקבים במשך זמן אחר המחזור ומתי עולה חום הגוף ניתן לחשב את מועד הביוץ ולקיים יחסי מין בהתאם.
  3. שימוש בערכות לזיהוי מועד הביוץ המשוער- ערכות אלה נמכרות בכל בתי המרקחת והפארם ללא מרשם רופא בדיוק כמו ערכות לבדיקת הריון. לערכות אחוזי דיוק גבוהים של יותר מ90% והוראות השימוש בהן פשוטות ומגיעות עם הערכה.
  4. ביצוע מעקב זקיקים אצל רופא- בבדיקת אולטרא סאונד אצל רופא הנשים ניתן לעקוב אחר הזקיקים המתפתחים בשחלות ולראות מתי הם הופכים לביציות ויכולה להתבצע הפריה. רופא נשים מיומן יכול לעקוב אחר התפתחות הזקיקים בשחלות לראות מתי הם גדלים ונעלמים, מתי בדיוק מתרחש ביוץ ואם ישנה בעיה מסוימת כמו שחלות פוליציסטיות או גורם אחר שעלול להפריע להריון להיקלט.

גם אצל נשים בריאות לחלוטין ללא בעיות פריון המקיימות יחסי מין עם בן זוג ללא בעיות פריון הסיכוי להיכנס להריון אינו גבוה במיוחד. מועד הביוץ אינו קבוע ותלוי במחזור החודשי וגם אם מקיימים יחסי מין בדיוק במועד הביוץ אין זה מבטיח היקלטות של הריון. לעיתים ישנן נשים שהכל תקין אצלן ובכל זאת לא מצליחות להרות. השיטות השונות לבדיקת מועד הביוץ המשוער עוזרות להגדיל את הסיכויים וכן מעקב אחר זקיקים אצל הרופא על מנת לוודא שהביוץ מתקיים באופן קבוע וסדיר יכול לעזור לאישה להכיר את גופה את המחזור החודשי ואת זמן הביוץ ובכל להגדיל את סיכוייה להרות.