הפלה טבעית

הפלה טבעית – מהם הגורמים:

  1. תסמונות כרומוזומליות של העובר. עובר שלא מתפתח בהתחלה כראוי ולא גדל בצורה תקינה לרוב ייפול מעצמו ולא ימשיך להתפתח הריון. במקרים אלו גם אם לא היתה מתרחשת הפלה טבעית היה צורך לסיים את ההרין עקב הבעיות הכרומוזומליות של אותו עובר. תסמונות ובעיות אלה נוצרות עקב נשאות גנטית של מחלות ותסמונות של ההורים ולכן ממליצים לפני כניסה להריון או בתחילתו לבצע יעוץ גנטי ובדיקות סקר גנטיות לאיתור מחלות גנטיות. כמו כן במקרים מסוימים ניתן להיעזר בהפריה חוץ גופית על מנת להחזיר לרחם האישה עובר שאינו חולה או נשא של המחלה הגנטית או אותה תסמונת של הוריו.
  2. גיל האישה- ככל שהאישה יותר מבוגרת כך עולה הסיכוי להפלה טבעית.
  3. כאשר האישה סובלת מזיהומים בנרתיק או ברחם, קרישיות דם או מחלות אשר מצמצמות באופן משמעותי את אספקת הדם לעובר הדבר מעלה את הסיכוי להפלה טבעית
  4. נשים אשר להן צוואר רחם אשר אינו חזק מספיק ונפתח בשלב מוקדם של ההריון ואינו מצליח לשאת את העובר עלולות להפיל את העובר בשלב מוקדם של ההריון. בחלק מהמקרים ניתנת שמירת הריון או אפשרות לקשירת צוואר הרחם עד שלב מתקדם אך בחלק מהמקרים כאשר צוואר הרחם כבר מתחיל להיפתח לא ניתן למנוע את ההפלה ואת איבוד העובר.
  5. להרגלי הצריכה ואורח החיים של האישה ישנם השפעה משמעותית על הסיכוי להפלה- צריכת אלכוהול, קפאין, סמים ותזונה לקויה מגדילים באופן משמעותי את הסיכוי להפלה.

הפלה טבעית מתבטאת בדימום מתוך הנרתיק, בשלבים מוקדמים יראה וירגיש הדימום כמו דימום וסתי רגיל אך הוא יכול להיות חזק וכואב יותר.

כיצד יש לנהוג ולטפל לאחר הפלה טבעית?

לאחר הפלה טבעית יש לנוח בעיקר ולשכב במיטה עד אשר נגמר הדימום וגם לאחריו על מנת להתחזק. כמו כן יש לעבור בדיקת דם ובדיקת אולטראסאונד לוודא שאכן התרחשה הפלה, שאין מדובר בהריון חוץ רחמי (יש לבצע בדיקות דם עד שהבטא מתאזנת לאפס) ואין שאריות בתוך הרחם.  במידה וישנן שאריות ברחם תעבור האישה תהליך של גרידה- הוצאת שאריות ההריון בצורה יזומה על ידי הליך כירורגי.

בנוסף למנוחה פיזית מומלץ לאישה לקבל טיפול פסיכולוגי שיעזור לה להתמודד עם ההפלה, במיוחד אם מדובר באישה אשר סובלת מהפלות חוזרות או שחיכתה זמן רב להריון או שההפלה היתה בשלב מאוחר יחסית של ההריון. כל אישה מתאוששת מהמצב בצורה אחרת אך חשוב לקבל תמיכה פסיכולוגית ונפשית ולהתאושש מההפלה לא רק באופן פיזי.

בעבר לאחר מצב של הפלה טבעית ההמלצה הרפואית היתה להמתין לפחות שלושה חודשים לפני ניסיון להרות בשנית. כיום, מכיוון שיש אפשרות לעקוב אחר מצב הרחם והביוץ בצורה מדויקת יותר ניתן לעשות בדיקת אולטרא סאונד והיוועץ ברופא לפני הניסיון החוזר, מומלץ לרוב לחכות לפחות למחזור אחד תקין לפני ניסיון שני להיכנס להריון.

המערכת נעזרה בפרופ’ אדריאן שולמן מומחה למיילדות וגינקולוגיה לכתיבת הכתבה