תרומת זרע – לפוריות הגבר ואיכות וספירת הזרע שלו תפקיד חשוב ביותר בניסיונות להרות.

הנתונים מראים.שלבעיות הפריון של האישה יש השפעה של 40% על ההיקלטות של ההריון, ולגבר נתונים זהים של 40%. לכן, כאשר זוג לא מצליח להיכנס להריון יש לבדוק את היתכנות בעיות הפריון אצל כל אחד מבני הזוג. מקובל לחשוב שרוב בעיות הפריון הן אצל האישה אך נתונים מראים שגם לגבר יש השפעה משמעותית על ההיקלטות להריון. כאשר זוג חווה קושי להיקלט להריון בעקבות בעיות פריון של הגבר שלא ניתן לטפל בהן בדרך אחרת, מקובל לקבל תרומת זרע. כמו כן נשים המעוניינות להביא ילד לעולם ללא בן זוג מסיבה כזו או אחרת יכולות לפנות לבנק הזרע לצורך קבלת תרומת זרע.

מהן הסיבות העיקריות לפנייה לתרומת זרע?

  • גברים הסובלים מבעיית פריון שגורמת לאיכות ירודה של הזרע, ספירת זרע נמוכה או העדר זרע
  • גברים הלוקים בסרטן או מחלות אוטואימוניות ומעוניינים לשמר זרע עבור שימוש עצמי עתידי.
  • גברים המעוניינים לשמור את הזרע שלהם למקרה של מוות שבת זוגן תוכל לעשות בו שימוש באם תרצה
  • נשים המעוניינות להביא לעולם ילד ללא בן זוג

הגברים היכולים לתרום זרע:

  1. הגבר צריך להיות בטווח הגילאים עשרים וחמש עד שלושים על מנת לתרום זרע
  2. הגבר הינו רווק ללא ילדים
  3. התורם בריא פיסית ונפשית מודע למעשיו ועושה אותם מתוך הבנה וידיעה ורצון חופשי
  4. התורם יאשר ביצוע בדיקת DNA אם ידרש לכך בעתיד

מעבר לנתונים שחובה לעמוד בהם רצוי שהגבר התורם יהיה בעל השכלה תיכונית ואף יותר. אין הגבלה על דת או עדה של התורם.

תהליך המיון של תרומת זרע:

על התורם לעבור מיון קפדני טרם האפשרות לתרום זרע. התהליך כולל מספר שלבים:

בשלב הראשון יעבור התורם ראיון טלפוני ולאחר מכן יעבור בדיקה כללית להערכה ובדיקה של איכות הזרע שלו. במידה והזרע יימצא איכותי התורם יוזמן לפגישה אישית עם מנהל בנק הזרע ובפגישה זו יספק נתונים על עברו מבחינה רפואית, נפשית, חברתית, ויספק בדיקות דם ויעבור בדיקות פיסיות כלליות לקביעת מצבו הגופני הכללי.

לאחר שכלול כל התוצאות של הבדיקות והערכת מנהל בנק הזרע תתכנס ועדה שתחליט אם המועמד יכול לתרום זרע. חברי הועדה יורכבו מאנשי המעבדה שביצעו את הבדיקות בזרע, הצוות הרפואי של בנק הזרע ומנהל בנק הזרע שביצע את הראיון האישי. לאחר אישור המועמד הוא יוחתם על הסכם שמאמת את כל הפרטים שמסר ושהוא מאשר תרומת זרע לפי הנהלים. כמו כן יוחתם המועמד על הסכם סודיות בו הוא יוותר על האפשרות לקבל מידע על ההריונות שייווצרו בעקבות תרומת הזרע שלו או קשר לילדים שייוולדו בעקבותיהם.

כאשר גבר מחליט לתרום זרע עליו לדעת שאינו יכול לתרום ביותר מבנק זרע אחד. בארץ ישנם שניים עשר בנקים של תרומת זרע והתורם יכול לבחור באיזה מהם הוא מעוניין לתרום כאשר כאמור לא יוכל לאחר מכן לתרום זרע בבנק אחר. רוב הבנקים הם בנקים ציבוריים, בנק הזרע בתל אביב ובנק הזרע בבית החולים אסותא בראשון לציון הינם הבנקים הפרטיים היחידים בארץ. כמו כן במידה וישנם פגמים או מומים פיסיים המשפיעים על המראה החיצוני של המועמד או לקויות בדיבור שמיעה או ראייה ניתן לפסול את המועמדות שלו על סמך כך.

כאשר מדובר בשמירת זרע לצרכים רפואיים או טיפולי הפריה הטיפול ימומן על ידי קופת החולים בעוד תרומת זרע מסיבות אחרות ואישיות ימומנו על ידי מזמין התרומה.