השפעת ההריון על השיער

הרבה נשים חוות כמה שינויים בשיער שלהן במהלך ההריון. חלק מהשינויים הללו עשויים להיות מזעריים וכמעט בלתי נראים, הרי שאחרים יכולים להיות בולטים למדי. ננסה לחקור את ההשפעות השונות של הריון על השיער ומה גורם לשינויים אלו.

  • צמיחת שיער מוגברת

אחד השינויים הנפוצים המדווחים במהלך ההריון הוא עלייה בצמיחת שיער. נשים בהריון חוות רמות אסטרוגן גבוהות יותר, מה שמאריך את שלב הצמיחה של השיער. זה גורם ליותר קווצות שיער להגיע לשלב האנאגן (גדילה), וכתוצאה מכך שיער ארוך ועבה יותר.

  • איבוד שיער

למרות שצמיחת השיער גוברת במהלך ההריון, נשירת שיער עלולה להתרחש לאחר הלידה. זה קורה בגלל שההורמונים של הגוף חוזרים לרמות הרגילות שלהם לאחר הלידה, מה שעלול לעורר נשירת שיער. סוג זה של נשירת שיער ידוע בשם נשירת שיער לאחר לידה ויכול להימשך מספר חודשים.

  • שינויים במרקם השיער

במהלך ההיריון, נשים עשויות להבחין בשינויים במרקם השיער, בעיקר עקב עלייה ברמות ההורמונים. רמות גבוהות יותר של אסטרוגן גורמות לירידה בשבירת חלבון השיער, מה שמוביל למראה של שיער שומני, שיער חלק ומבריק יותר. שינויים הורמונליים יכולים להוביל גם לשיער מתולתל או גלי, אפילו לנשים שהיו להן שיער חלק בעבר.

  • הפקת שומן מוגברת

הריון יכול גם לגרום לעלייה בייצור שמן בקרקפת, מה שמוביל לשיער או קרקפת שמנוני. זה יכול גם לגרום לאקנה של הקרקפת, מה שעשוי לגרום לאי נוחות לחלק מהנשים.

מה גורם לשינויים אלו?

שינויים הורמונליים

הסיבה העיקרית לרוב השינויים בשיער במהלך ההריון היא שינויים הורמונליים. במהלך ההיריון, נשים חוות עלייה ברמות האסטרוגן, אשר יכולה להיות בעלת השפעה משמעותית על צמיחת השיער ועל מרקם השיער.

מחסור תזונתי

אם אישה בהריון לא מקבלת מספיק חומרים מזינים, במיוחד ויטמינים ומינרלים הדבר ישפיע לרעה על צמיחת השיער ועל בריאות השיער הכללית.

לחץ

הריון יכול להיות תקופה מלחיצה, וללחץ יכול להיות השפעה משמעותית על צמיחת השיער ואיכות השיער.

המלצות לשמירה על השיער במהלך ההיריון

תזונה בריאה – כדי לשמור על שיער בריא במהלך ההריון, חשוב לשמור על תזונה בריאה ומאוזנת המספקת כמויות מספקות של ויטמינים ומינרלים חיוניים. זה יכול לכלול ויטמינים כגון ביוטין, ברזל ואבץ.

שימוש במוצרי שיער עדינים – שימוש במוצרי שיער עדינים ללא כימיקלים קשים. 

הימנעות מעיצוב בחום – עיצוב שיער בחום מוגזם במהלך ההריון עלול לגרום נזק לשיער. עדיף לתת לשיער להתייבש באופן טבעי ולהימנע משימוש במייבשי שיער ומגהצים שטוחים.

תספורות רגילות – תספורת רגילה יכולה לסייע במניעת קצוות מפוצלים ולקדם צמיחת שיער בריאה. חשוב להקפיד על תחזוקת השיער כדי למנוע השפעות שליליות על בריאות השיער.

על ידי הקפדה על כל אלו, תוכלי לשמור על שיער בריא במהלך ההריון ולאחר הלידה, ולמזער את הסיכון לנשירת שיער מוגזמת.