השפעת הסטרס על פוריות האישה

לאי-פוריות עלולות להיות השפעות מרחיקות נפש על בריאות הנפש, תוך שהיא משפיעה על מערכת היחסים שבין בני הזוג, היחסים של אדם עם משפחתו, ליצור קשיים ואתגרים כלכליים ולהוביל לריחוק מחברים ומכרים.

מחקרים הראו שלנשים הסובלות מאי פוריות ייתכנו רמות חרדה ודיכאון הדומות במידה רבה לאלו הסובלות ממחלקות כגון מחלות לב, מחלות כרוניות ואף מחלת הסרטן.

פעמים רבות עולה הסברה כי מדובר במעין אפקט של ‘כדור שלג מתגלגל’ ובו מתח גורם לאי-פוריות ואי-פוריות מובילה לעלייה במתח הנפשי. ישנם מקרים רבים ובהם כאשר הזוג מתחיל ולו רק בשלבים הראשונים של טיפולי הפוריות, דווקא אז מתרחשת הקליטה. ולכן, האם סטרס הוא גורם עיקרי באי פוריותה של האישה?

חוסר איזון הורמונלי

מתח כרוני עלול להוביל לחוסר איזון הורמונלי בגוף. אחד מן ההורמונים הבולטים בעת מצבי סטרס הוא הקורטיזול העונה גם לשם ‘הורמון הלחץ’ שבתורו עלול לשבש את האיזון העדין של הורמוני הרבייה דוגמת אסטרוגן ופרוגסטרון.

יש לציין כי מתח נפשי המשפיע על האיזון ההורמונלי, משפיע הן על הביוץ אצל הנשים והן על ייצור הזרע אצל הגברים.

הפרעות ביוץ

מתח נפשי מתמשך עלול להוביל להפרעות קשות במחזור הסדיר בקרב נשים, ומשם להשפיע על הביוץ.

במקרים מסוימים, מתח נפשי משפיע באופן כה חמור עד שהוא מוביל לסוגיות בריאותיות משמעותיות דוגמת תסמונת השחלות הפוליציסטיות (PCOS) וכן לאמנוריאה היפותלמומית (אל-וסת); שתי סוגיות בריאותיות המשפיעות באופן ישיר על הפוריות.

סייגים

חשוב לציין שהקשר בין מתח נפשי לבין פוריות איננו זהה בין כולם. ישנם אנשים החווים מתח נפשי גבוה ובכל זאת מציגים פוריות רגילה.

לא ניתן להקל ראש בשילובם של גורמים ביולוגים ופיזיולוגיים לצד הגורם הפסיכולוגי, אשר עלולים יחדיו להוביל לאי-פוריות.

דרכים להפחתת וניהול מתחים

מתח נפשי שאיננו מבוקר ומנוהל, עלול להוביל להשפעות בריאותיות רבות, ועל-כן מוטב יהיה לטפל בו ויפה שעה אחת קודם.

להלן מספר טכניקות שיאפשרו לנהל ולהפיג מתחים נפשיים באופן יומיומי ועל-בסיס טיפולים תקופתיים:

מדיטציית מיינדפולנס

מיינדפולנס או בעברית ‘קשיבות מודעת’ היא טכניקת מדיטציה שפשטה בעולם המערבי, ואף נחשבת לפרקטיקה הנהוגה בקרב פסיכולוגים ומטפלים פסיכותרפיסטים.

שבו על כיסא נוח בחדר שקט, עצמו את העיניים ושאפו אוויר באיטיות. הרגישו כיצד בית החזה עולה כתוצאה מן האוויר הנכנס. כיצד האוויר נכנס ומקרר את הפה. עתה נשפו באיטיות והרגישו כיצד האוויר יוצא חם ושבית החזה יורד.

מטרתה של מדיטציה זו היא לאפשר למתרגל להיות נוכחים באותו הרגע ולהסתמך על ‘עוגנים’ המחברים אותנו אל ה-‘כאן ועכשיו’.

מחקרים רבים שנערכו אודות מדיטציית המיינדפולנס מצביעים על תועלתה להפחתת מתחים, חרדה ודיכאון.

תרגלו זאת 5 דקות מדי יום, ונסו בהדרגה להעלות את משך התרגול עד ל-20 דקות.

טיפול באמצעות מגע

ענף העיסויים מביא עמו טכניקות רבות ושונות מעיסוי תאילנדי ושוודי ועד לעיסוי אבנים חמות וטכניקות הנהוגות ברפואה המשלימה כגון רפלקסולוגיה המתמקד בכפות הרגליים.

כלל העיסויים מביאים עמם תועלות בריאותיות לרבות הפגת מתחים. עיסוי כפות רגליים פוט מסאז’ לשם הדוגמה, מגרה נקודות לחץ המשפרות את זרימת הדם ותורם לשחרור אנדורפינים, כימיקליים טבעיים המיוצרים על-ידי הגוף ושנקשרו בשיפור מצב הרוח ובשיכוך כאבים.

פעילות גופנית

מומלץ להתמיד בפעילות גופנית ולו המתונה ביותר.

פעילות גופנית תורמת אף היא לשחרור אנדורפינים וכן בכוחה לסייע בפיזור הצטברותם של הורמוני לחץ דוגמת הקורטיזול.

לסיכום

אי-פוריות יכולה לנבוע מסיבות רבות, לעתים השלובות אלו באלו.

מתח נפשי מתמשך מוכר יותר ויותר כאחד מן הגורמים העלולים להשפיע על פוריות הגבר והאישה. על-כן, הקפידו לנהל את המתחים באופן מבוקר, וכן בחנו את האפשרות להיוועץ עם רופא המשפחה על טיפול רגשי ובמסגרתו תוכלו לקבל כלים נוספים ויעילים.